Mobil Gear Serisi

Mobil Gear Serisi
09 Mayıs 2022
Mobil Gear Serisi

 

Mobil SHC Gear Serisi, dişlilerin ve yatakların mükemmel şekilde korunmasını sağlamak için tasarlanmış, aşırı zorlu çalışma koşullarında bile uzun yağ ömrü sağlayan, ekipmanın sorunsuz çalışmasını ve müşteri verimliliğinin arttırılmasını sağlayan olağanüstü performansa sahip sentetik endüstriyel dişli yağlarıdır. Bilimsel olarak tasarlanmış bu sentetik yağlar, olağanüstü oksidatif ve ısıl özelliklere ve mükemmel düşük sıcaklık akışkanlığına sahip sentetik baz yağlardan formüle edilir. Bu yağların yüksek viskozite indeksleri, sıcaklık değişimiyle beraber viskozitede daha az değişim sağlar, böylelikle daha geniş çalışma sıcaklığı aralıklarında çalışmayı ve düşük sıcaklıklarda daha iyi ilk çalıştırmayı sağlarlar. Mobilgear SHC Gear Serisi yağlayıcılar, sürtünme aşınması gibi geleneksel aşınma çeşitlerine karşı mükemmel koruma sağlamak için tasarlanmış, aynı zamanda mikropitting yorgunluğuna karşı yüksek bir direnç sağlayan gelişmiş tescilli bir katık sistemi içerir. Ek olarak, geleneksel dişli yağı yapıları ile karşılaştırıldığında, dişli kutusu rulman yataklarının daha iyi yağlanması potansiyeli sunar. Mobil SHC Gear Serisi ürünler, geleneksel ürünler ile karşılaştırıldığında, deniz suyu kirlenmesi bulunan durumlarda dahi olağanüstü pas ve korozyon koruması sunarlar. Islakken bile ince filtreleri tıkama eğilimi göstermez ve yüksek sıcaklıklarda bile demir ve demir dışı metallerle mükemmel uyumluluğa sahiptir. Mobil SHC Gear Serisi ayrıca statik sızdırmazlık testlerinde elastomerlerle üstün uyumluluk sergiler. Şoklu yükleme durumlarında dahi koruma sağlayan üstün EP özellikleri bulunmaktadır. Mobil SHC Gear Serisinde kullanılan sentetik baz yağlar, dişliler ve döner elemanlı rulmanlar gibi uyumsuz yüzeylerin yük bölgelerinde düşük sıvı sürtünmesi sağlayan kendi doğasından gelen düşük iç sürtünme özelliklerine sahiptir. Düşük sıvı sürtünmesi daha düşük çalışma sıcaklıkları ve daha iyi dişli verimliliği sağlar.

 

Mobil SHC Gear yağlayıcıları, çeliğin çeliğe teması bulunan, helezon ve konik dişliler dahil olmak üzere kapalı endüstriyel dişli tahrikleri için önerilmektedir. Özellikle mikro karıncalanmaya (mikropitting) maruz kalabilecek uygulamalar için önerilmektedirler: özellikle yüzeyi sertleştirilmiş diş metalürjisine sahip ağır yük altında çalışan dişli kutuları. Aynı zamanda aşırı düşük ve/veya yüksek sıcaklıklar ile karşılaşılan dişli kutusu uygulamalarında ve korozyonun yüksek olabileceği uygulamalarda da kullanılabilir.

 


 

Özellikleri ve Faydaları

 

Mobil SHC ürün hattının parçası olan Mobil SHC Gear markalı yağlar dünya çapında getirdikleri yenilikçi ve üstün performansları ile tanınır ve takdir edilirler. Araştırma bilimcilerimizin öncülüğünü yaptığı bu sentetik ürünleri, üstün ürünler sunmak için ileri teknoloji kullanma konusundaki kararlılığımızı sembolize etmektedir. Mobil SHC Gear Serisi ürünlerin geliştirilmesindeki temel faktör, hızla gelişmekte olan endüstriyel dişli kutusu tasarımları ve operasyonu için üstün performans sağlayacak ürün önerilerimizi güvence altına almak adına, bilim insanlarımız ve uygulama uzmanlarımızın OEM ekipman üreticileri ile aralarındaki yakın temastır. OEM'lerle yapılan çalışmalarda ortaya konan faydalardan en önemlisi, bazı ağır yüklü, sertleştirilmiş dişli uygulamalarında ortaya çıkacak olan mikropitting aşınmasına dayanma yeteneğidir. Bu ortak çalışma, geniş bir sıcaklık aralığı da dahil olmak üzere yeni nesil MOBIL SHC Gear teknolojisi için çok yönlü dengeli performans avantajlarını gösterecektir.

 

Mikropitting dişli aşınması konusunu ele almak için ürün formülasyonu bilim insanları, geleneksel dişli aşınma mekanizmalarına karşı dirençli olacak ve ayrıca mikropittinge karşı koruma sağlayacak özel bir katık bileşimi tasarladılar. Mobil SHC Gear ürünleri, dengeli performans özelliklerinin yanı sıra, olağanüstü yağ ömrü ve birikinti kontrolü ile ısıl/oksidatif ve kimyasal bozunmaya karşı üstün direnç sağlarlar. Sentetik baz yağların patentli bileşimi, aynı zamanda geleneksel mineral dişli yağları ile karşılanması mümkün olmayan üstün düşük sıcaklık akışkanlığı özelliği sunar ve bu erişimi güç olan, düşük sıcaklıkta çalışan uygulamalar için kilit bir özelliktir. Mobilgear SHC Gear Serisi yağlayıcılar aşağıdaki potansiyel faydaları sunar;

 

Özellikleri Avantajları ve Sağlayabileceği Faydalar
Geleneksel sürtünme aşınmasına karşı yüksek direnç yanında mikropitting yorulma aşınmasına karşı mükemmel koruma

Aşırı yük, hız ve sıcaklık koşulları altında çalışan kapalı dişli tahriklerinde dişli ve yatak ömrünün uzamasına yardımcı olur

Plansız duruşların azaltılmasına yardımcı olur; özellikle ulaşılması zor yerlerde bulunan dişli kutularında daha az bakım ihtiyacı sağlar.

Yüksek sıcaklıklarda bozunmaya karşı mükemmel direnç Yağ ömrünün ve değişim aralıklarının uzatılmasına ve yağ tüketiminin düşürülmesine yardım ederek bakım maliyetlerini azaltabilir.
Düşük iç sürtünme Enerji tüketimini azaltmaya ve çalışma sıcaklıklarını düşürmeye yardımcı olur
Sıcaklık değişimine karşı düşük viskozite değişimi sağlayan yüksek viskozite indeksi Hem yüksek hem de düşük sıcaklıklarda çalışabilme yeteneği sağlar. Bu özellik, yağ soğutması veya ısıtması olmayan uzakta bulunan uygulamalarda kritik önemdedir.
Pasa ve korozyona karşı mükemmel direnç ve çok iyi sudan ayrışma özelliği

Yüksek sıcaklıklarda veya su kirliliğine maruz kalan uygulamalarda sorunsuz çalışma sağlamaya yardım eder

Çok çeşitli yumuşak metallerle mükemmel uyumluluk

Mükemmel kesme kararlılığı Dişli ve yatak ömrünü uzatmaya yardım eder
Su bulunan ortamlarda bile filtre tıkanmasına karşı direnç Daha az filtre değişimi bakım maliyetlerini düşürmeye yardım eder
Mükemmel sızdırmazlık malzemesi uyumluluğu Daha az kirlilik ve daha düşük yağ kaçağı potansiyeli
Dişli kutusundaki ortak malzemeler ve mineral bazlı dişli yağları ile mükemmel uyumluluk Bir çok mineral yağdan kolay geçiş

 

 


 

Uygulama Alanları

Uygulamayla ilgili hususlar: Mobil SHC Gear Serisi mineral bazlı ürünler ile uyumlu olmasına karşın, diğer ürünler ile karıştırılması performansının azalmasına yol açabilir. Sonuç olarak, bir sistemi Mobil SHC Gear Serisi ile değiştirmeden önce, maksimum performans avantajlarını elde etmek için iyice temizlenmesi ve yıkanması önerilir.

Mobil SHC Gear Serisi ekstra yüksek performanslı sentetik endüstriyel dişli yağları, zorlu koşullarda bile en uygun ekipman koruması ve yağ ömrü sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Özellikle modern, yüzeyi sertleştirilmiş dişlilerde mikropittinge dayanacak şekilde formüle edilmiştir ve hem yüksek hem de düşük sıcaklıktaki ortamlarda çalışabilir. Tipik uygulama alanları aşağıdakileri içerir:

     •  Dişli korumasının ve en uygun yağ ömrünün istendiği kağıt, çelik, petrol, tekstil, ormancılık ve çimento endüstrilerinde kullanılan modern, ağır yük altında çalışan dişli kutuları.

     • Plastik ekstrüder dişli kutuları

Mobil SHC Gear Serisi ISO VG 150, 220, 320, 460 ve 680, arazi araçlarındaki motorlu dişli kutuları uygulamalarında General Electric (GE) dişli yağı şartnamesi D50E35 ile onaylanmıştır.

 

 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz